Kulunut paikallispolitiikan vuosi on antanut paljon aihetta uutisotsikoihin, some-postauksiin ja kahvipöytäkeskusteluihin. Samalla paljon huomioita saaneiden keskustelujen, esitysten ja päätösten alle on peittynyt suuri joukko lahtelaisten arkeen merkittävästi vaikuttavia päätöksiä.
Yksi tällainen päätöksistä on kaupunginvaltuuston syyskuussa tekemä periaatepäätös lakkauttaa Saksalan uimahalli osana vuosien 2025-2035 liikuntapaikkasuunnitelmaa. Saksalan uimahalli on päätöksen mukaan tarkoitus lopettaa vuonna 2028, kun uusi vesiliikuntakeskus valmistuu keskustaan.
Päätös on yksinkertaisesti järjetön. Saksalan uimahalli on tärkeä lähiliikuntapaikka ja keskeinen osa saavutettavaa ohjattua ja itsenäistä liikkumista Etelä-Lahdessa. Kun kansallisesti haluamme lisätä liikunnan harrastamista, on arkijärjen vastaista lisätä uimaan lähtemisen kynnystä keskittämällä uimahallit keskustaan, Kivimaalle ja Nastolaan. Pelkästään Saksalan, Liipolan, Asemantaustan ja Kujalan postinumeroalueilla asuu yhteensä 18 020 lahtelaista.
Saksalan uimahallilla on lähiliikuntapaikkana myös erityinen yhteisöllinen tehtävä. Saksalassa kohtaavat lapsiperheet vauvauinnissa, työikäiset ja ikäihmiset ryhmäliikunnassa ja monen kaupunkilaiset kuntosalilla ja saunassa. Uimahalli on myös tärkeä koululaisryhmille ja erityisryhmille. Nämä arkiliikkujien ryhmät eivät huuda 50 metrin uima-altaan, vaan lähellä olevan ja helposti saavutettavan liikuntapaikan puolesta.
Uinnilla on erityinen merkitys liikuntamuotona. Useille kaupunkilaisille, esimerkiksi osalle nivel- ja selkäsairauksista kärsiville, uinti on ainoita mahdollisia kuntoilun muotoja. Väestön ikääntyminen puolustaa tarvetta eri puolilla kaupunkia sijaitseville vesijuoksu- ja kuntouintiharrastukselle osana toimintakyvyn ylläpitoa, sairauksien ehkäisyä ja hyvinvoinnista huolehtimista.
Syksyn aikana jo yli 1500 lahtelaista on allekirjoittanut Saksala-Seuran käynnistämän kansalaisadressin Saksalan uimahallin lakkautuksen perumiseksi. Adressin voi allekirjoittaa vuoden loppuun mennessä joko K-Market Saksalan aulassa tai verkossa osoitteessa adressit.com/saksalanuimahalli
Anna lahtelaisille liikuttava joululahja – liity puolustamaan saavutettavia lähiliikuntapaikkoja allekirjoittamalla aloite!
Kimi Uosukainen
puheenjohtaja
Saksala-Seura ry
Mielipidekirjoitus julkaistu alun perin UusiLahti-lehdessä 18.12.2024.